
При діабеті організм адекватно не регулює вміст цукру у крові. Хоча багато хто асоціює захворювання переважно з його високими показниками, у діабетиків також іноді відбувається різке падіння цього параметра. Такий стан називається гіпоглікемія, яка небезпечна і потребує негайної уваги. Своєчасну допомогу надасть медичний персонал, якщо хворий перебуває у будинку для літніх людей.
Причини гіпоглікемії
Одна з найпоширеніших причин гіпоглікемії у діабетиків – прийом надто великої дози інсуліну або інших ліків для зниження показників крові. Це може статися з різних причин: через помилки у розрахунку дозування, невідповідність дозування поточному раціону харчування або фізичну активність.
- Пропуск їжі або недостатнє харчування. Зниження показника відбувається частіше у тих, хто приймає інсулін або ліки, що стимулюють вироблення інсуліну. Важливо дотримуватися рекомендованого раціону та графіка харчування.
- Надмірна фізична активність. Фізична активність сприяє утилізації глюкози м’язами. Якщо фізична активність більш інтенсивна або тривала, ніж зазвичай, потрібне відповідне коригування дози інсуліну або режиму живлення.
- Алкогольне сп’яніння. Алкоголь заважає процесам вироблення глюкози в печінці та посилює дію інсуліну та інших ліків для зниження цукру, що підвищує ризик гіпоглікемії, особливо якщо алкоголь вживається без їжі.
- Деякі захворювання. Захворювання печінки, нирок, а також деякі гормональні порушення впливають на здатність організму регулювати показники цукру.
- Зміна потреб у інсуліні. Іноді зміни в режимі дня, дієті, рівні стресу чи гормональному фоні впливають на потреби організму в інсуліні. Наприклад, вагітність або втрата ваги суттєво змінюють потребу у ліках.
Гіпоглікемія вимагає негайної уваги та коригування, щоб уникнути серйозних ускладнень. Діабетикам важливо контролювати показники, дотримуватися плану лікування та мати при собі швидкодіючі джерела вуглеводів для корекції низьких показників.
У чому небезпека стану
Низький рівень цукру в крові небезпечний як для людей з діабетом, так і для тих, хто не страждає на це захворювання, оскільки глюкоза – основне джерело енергії для мозку. Її гостра нестача може призвести до багатьох термінових та довгострокових проблем зі здоров’ям.
Короткострокові ефекти проявляються у вигляді запаморочення, затуманення свідомості, слабкості, головного болю, нервозності чи тривожності, тремтіння і навіть нездатності говорити чи зосередитися. Якщо вчасно не вжити заходів, стан призводить до втрати свідомості, що є серйозною загрозою життю, особливо якщо людина перебуває в небезпечній ситуації, наприклад, за кермом автомобіля або у воді. Низькі показники викликають судоми, які можуть бути небезпечні. Також вони призводять до додаткових травм, особливо якщо людина перебуває в несприятливій обстановці.
Тривала чи надзвичайно низька гіпоглікемія призводить до незворотного пошкодження мозку. У поодиноких випадках тяжка гіпоглікемія може призвести до смерті, якщо не буде здійснено негайну корекцію глюкози в крові.
Для запобігання гіпоглікемії людям з діабетом важливо регулярно перевіряти рівень цукру, суворо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дієти, прийому ліків та фізичних вправ. Потрібно завжди мати джерело швидкодіючих вуглеводів, таких як глюкозні таблетки або сік. Тому будинок для людей похилого віку, в якому здійснюється постійне спостереження за хворими на діабет, – найкраще рішення для таких хворих.